Bingöl Devlet Hastanesinde Periton Diyalizi Katateri Yerleştirme İşlemi Yapıldı
26 Ağustos 2022

Nefroloji kliniğimizce, Periton Diyalizi Katateri yerleştirilmesi işlemi başarıyla gerçekleştirildi.  Türkiye’de Araştırma hastaneleri dahil belirli sayıdaki hastanede gerçekleştirilen işlem, Nefroloji Uzmanımız Uzm. Dr. Ahmet Murt tarafından hastanemizde gerçekleştirildi.
Hastaların evde kendi diyalizini yapabilmesini sağlayan, uygun şartlarda ve özverili takiple hastalara evde diyaliz konforu sunan Periton diyalizi için gerekli olan Periton Diyalizi Kateteri yerleştirilmesi işleminin hastanemiz bünyesinde başarıyla gerçekleştirilmesinden dolayı gururluyuz.

Böbrek yetmezliği ileri aşamaya ulaşan hastalarda diyaliz ihtiyacı olabilmektedir. Bu durumda hemodiyaliz veya periton diyalizi uygulanabilmektedir. Diyaliz yöntemi seçimi hastanın durumuna ve tercihine göre yapılmaktadır.  Hemodiyaliz, diyaliz ünitelerinde uygulanırken, periton diyalizini hastalar evlerinde yapmaktadırlar.

Nefroloji uzmanımız Uz. Dr. Ahmet Murt;  Periton Diyalizi Kateterinin perkütan yolla yerleştirilmesinin hasta konforu için bir avantaj olduğuna değinerek, bu işlemin Bingöl Devlet Hastanesi’nde yapılmaya başlanmasının periton diyalizini tercih edecek böbrek hastaları için büyük bir şans olduğunu dile getirdi. Ayrıca işleme hazırlık aşamasındaki destekleri için hastanemizin Radyoloji uzmanı Uz. Dr. Mazhar Yalçın’a, Anesteziyoloji uzmanı Uz. Dr. Burak Dineri’ye, Genel Cerrahi uzmanı Uz. Dr. Erhan Altıntaş’a ve tüm süreci yakından takip eden başhekimimiz Uz. Dr. Ramazan Gengörü’ye teşekkürlerini iletti.

Uz. Dr. Ahmet Murt sözlerine şöyle devam etti: “Bingöl’de kronik böbrek yetmezliği olan hastaların hemodiyaliz ve periton diyalizi işlemleri hemşire ve tekniker arkadaşlarımızın özverili çalışmaları sayesinde kesintisiz sürdürülebilmektedir. Disiplinli çalışmaları için hemodiyaliz başhemşiresi Filiz Karasungur nezdinde tüm hemodiyaliz çalışanlarına, sorumlu hemşire Hatice Tunç Taşar yönetimindeki Nefroloji kliniği çalışanlarına ve hastalara evlerinde de 7 gün/24 saat desteğini esirgemeyen sertifikalı periton diyalizi hemşiremiz Arife Çamuka’ya çok teşekkür ediyorum. “

Periton Diyalizi Kateteri takılan hastamız, işlem sonrası kısa süre Nefroloji kliniğinde takip edildikten sonra taburcu edildi ve halen evinde kendi periton diyalizini ekibimizin desteği ile sorunsuz olarak uygulamaya devam etmektedir.
WhatsApp Image 2022-08-24 at 15.16.49.jpegWhatsApp Image 2022-08-24 at 15.25.09.jpegWhatsApp Image 2022-08-24 at 15.35.53.jpeg