Evde Sağlık Hizmetleri
14 Ağustos 2018

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan yatağa bağımlı bireylere evinde ve aile ortamında hizmet vermek amacıyla Evde Sağlık Hizmetleri birimimiz kurulmuştur.

1 hekim ve 7 yardımcı sağlık personelinden oluşan birimimiz hastanemiz bünyesinde  randevu sistemi ile Bingöl Merkeze bağlı köylerimize mesai saatleri içerisinde, Bingöl Merkez mahallerinde ise hekimimiz mesai saatleri içerisinde yardımcı sağlık personelimiz 08:00-00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

EVDE SAĞLIK NEDİR?

Ekibimiz Evde Sağlık Hizmetinden faydalanmak isteyen hastaları yerin de değerlendirerek kapsam dahilinde tedavi planları hazırlayıp uygulamaktadır.Ayrıca Evde Sağlık Hizmetleri kapsamına alınan hastaların fonksiyonlu hasta karyolası ve yatağı, tekerlekli sandalye, havalı yatak, hasta bezi,idrar sondası,sürekli kullanımı belgeli ilaç raporları gibi tedavilerine yardımcı olabilecek tıbbi cihazların imkanlar ölçüsünde temini ve raporlandırılması sağlamaktadır.

Yatağa tam bağımlı olan bireylerin muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin ev ortamında sağlanması, uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen ilaçların reçete edilmesi, tıbbi cihaz ve malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması, hastanın ve ailesinin evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler ve hastalık bakım süreçleri ile ilgili bilgilendirilmesidir.

HANGİ HASTALARA HİZMET VERİR?

Yatağa bağımlı ve yaşlılık nedeniyle kendi öz bakımlarını yapamayan  hastalar, 

KOAH vb. Solunum Sistemi Hastalıkları, 

Engeli nedeni ile hastaneye gelemeyen engelli hastalar

Terminal dönem palyatif bakım hastaları, 

İleri derecedeki kas hastaları,

EVDE SAĞLIK HİZMETİ NASIL ÇALIŞIR?

        444 38 33 nolu telefondan çağrı merkezimizi arayarak yapılan müracaatlar sonrası hasta hakkında bilgiler alınarak Evde Sağlık Hizmetleri birimlerimize ulaştırılır ve hastaya evinde muayene için 24 saat içinde uygun saate randevu verilir. Hekim  ve Evde Sağlık Hizmetleri ekibimiz ev ziyaretlerini gerçekleştirerek hastaların Evde Sağlık Hizmetleri kriterlerine uygunluğunu değerlendirip kapsama alınan hastalar için kayıt dosyaları oluşturulur. Evde Sağlık Hizmetlerinde asıl amaç, hastaya tanı koymaktan ziyade tanısı konmuş hastanın düzenlenmiş olan tedavisinin uygulanması, takibi ve eğitiminin sağlanmasıdır. Bu uygulama ile hastaların rutin muayeneleri hastalığı ile ilgili kan tetkikleri, sonda takılması ve takibi,yara pansumanları,hastalıklara ait sürekli kullandıkları ilaçların reçetelendirilmesi, tekerlekli sandalye,alt bezi ve tedaviye yardımcı olabilecek diğer tıbbi malzemelerin alımına yardımcı olmak gibi sağlık hizmetleri ilgili hastalara ulaştırılmaktadır.