“Sağlıkta Şiddet Son Bulsun”
25 Şubat 2022

 

Geçtiğimiz gün Bingöl Devlet Hastanesi’nde bir hekime yönelik gerçekleştirilen şiddet eylemine yönelik basın açıklaması gerçekleştirildi.

Hastanemizin bahçesinde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Hastanemiz Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Gengörü, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Halim Kaysadu, Başhekim Yardımcılarımız Uzm. Dr. Serkan Budancamanak, Dr. Çağatay Arif Özkaya, Uzm. Dr. Nurullah Anşin,  Hekimlerimiz, Sağlık Çalışanlarımız ve İdari Personellerimiz katıldı.

Açıklamayı yapan Başhekim Yardımcımız Dr. Çağatay Arif Özkaya şu ifadeleri kullandı;

“Değerli Basın Mensubu Arkadaşlar, Meslektaşlarım ve Kıymetli Sağlık Çalışanları

 

23.02.2022 tarihinde saat 15.30 sularında hastanemiz göğüs hastalıkları polikliniğinde hasta muayenesi gerçekleştiren hekimlerimizden Uzm. Dr. Ali Durmaz’a yönelik üzücü bir şiddet eylemi gerçekleştirilmiştir. Hepimizi derinden yaralayan bu eylem ne sebeple olursa olsun kabul edilemez. Gün boyu hasta muayenesi gerçekleştiren hekim arkadaşımız, 65 yaş üzeri bir hastayı muayene ettiği sırada bir baba ve oğlu tarafından muayeneleri 5 dakika geciktiği iddiasıyla yaşlı hastanın yanında darp edilmiştir. Hekim arkadaşımız hem fiziksel olarak yaralanmış hem de psikolojik olarak bir çöküş yaşamıştır. Bu saldırı sadece hekim arkadaşımıza değil, fedakarca görevini yürüten tüm sağlık çalışanlarına ve hekim arkadaşımızdan hizmet almayı bekleyen tüm hastalarımıza yapılmış sayılmaktadır..

Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir eylemdir. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları her geçen gün artan önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin üst düzeye ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanlarına şiddet kesinlikle kabul edilemez. Olayı yaşayan, görevini fedakarca yerine getiren hekim arkadaşımıza geçmiş olsun diyoruz. Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Sözlerime Sağlıkta şiddet son bulsun diyerek nokta koymak istiyorum.”

“Bu Tür Eylemler Sadece Sağlık Çalışanlarına Değil Toplum Sağlığına Kast Eden Saldırılardır”

Toplum sağlığı için görevlerini özveri ile yapan sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Başhekim Gengörü, “Her kim tarafından ve ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili saldırılar asla kabul edilemez. Bu tür eylemler, aslında sadece sağlık çalışanlarına değil toplum sağlığına kasteden saldırılardır. Bir hekim olarak hayatın devamı için görev yapan tüm sağlık çalışanlarımızın güven ortamında mesai yapabilmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum. Ahlaki değerlerimizle de örtüşmeyen bu tür şiddet olaylarının ve her türlü şiddetin karşısında olduğumuzu belirtiyor, bu tür çirkin olayların bir daha yaşanmaması için herkesi daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Pandemi döneminde zor şartlar altında vatandaşlarımıza hizmet etmek için her türlü fedakârlıkta bulunan kıymetli meslektaşlarıma yönelik saldırı eylemleri biz sağlık çalışanlarını derinden üzmektedir. Şehrimizin ve hastanemizin bir daha bu tür olaylarla gündeme gelmemesi adına vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını diliyor, Şiddete uğrayan meslektaşıma da geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” sözlerini kullandı.
WhatsApp Image 2022-02-24 at 13.03.32.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-24 at 13.03.33 (1).jpeg