T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü Bingöl Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü Bingöl Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

COVİD-19’A İLİŞKİN TABURCULUK SONRASINDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Güncelleme Tarihi: 30/07/2020

COVİD-19’A İLİŞKİN TABURCULUK SONRASINDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

 

COVID-19 hastası (kesin vaka)/şüpheli hastası (olası vaka)/ hasta temaslısı olarak değerlendirilip, hastaneye yatışı gerekmediği için sağlık otoritelerince evde izlemine karar verilen hastaların dikkat etmesi gereken kurallar şu şekildedir.

  1. 14 günlük sürede evde kalmanız gerekmektedir.
  2. Eve ziyaretçi kabul etmeyiniz. Ancak başka kişi/kişiler ile aynı ortamı paylaşmak zorunda kaldığınız durumlarda mutlaka tıbbi(cerrahi) maske takınız.
  3. Evdeki kiilere bulaşma riskini önlemek için mümkünse farklı bir odada, mümkün değilse iyi havalanan bir odada oturunuz, diğer kişilerden en az 1 metre uzakta olunuz ve tıbbi(cerrahi) maske takınız, maskenin nemlenmesi halinde yenisi ile değiştiriniz.
  4. Size bakım verilirken, bakım veren kişi tıbbi maske takmalıdır.
  5. Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayınız.
  6. Öksürme veya hapşırma sırasında bir mendille (tercihen kağıt mendille) ağzınızı kapatınız. Kullanılmış mendilleri ağzı kapalı ve delik olmayan naylon poşetlere koyarak ağzını kapatınız, ikinci bir naylon poşet içerisinde çöpe atınız, ellerinizi yıkayınız.
  7. Kişisel eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayınız, ev halkı ile bardak, tabak, havlu gibi eşyaları ortak kullanmayınız, eğer kullanmanız gerekirse bu eşyaları su ve sabunla/deterjanla yıkayınız. Kullandığınız kıyafetleri en az 60 derecede normal deterjan ile yıkayınız.
  8. Evde varsa ayrı tuvalet ve banyo kullanınız. Ev içindeki hareketinizi sınırlandırınız; tuvalet, banyo gibi ortak kullanılan alanları iyi havalandırmanız gerekmektedir. Ortak kullanılan alanların sık olarak temizlenmesini sağlayınız.
  9. Odanızın temizliği esnasında eldiven ve tıbbi maske kullanılmalıdır. Solunum yolu sekresyonları veya vücut çıkartıları ile kontamine olması mümkün olan tüm yüzeylerin sulandırılmış çamaşır suyuyla (1;100 normal sulandırmada) (Sodyum hipokloritCas No:7681-52-9)temizlenmesi gerekmekte ve belirgin şekilde kirlenme olduğunda (1:10 normal sulandırmada) kullanılmalıdır. (Çamaşır suyu hazırlama oranları %10’luk: 1/10’luk çamaşır suyu hazırlanışı: 1 ölçü çamaşır suyu + 9 ölçü su (5000-6000 ppm klor açığa çıkarır) 1-100’lük çamaşır suyu hazırlanışı: 1 ölçü çamaşır suyu + 99 ölçü su (500-600 ppm klor açığa çıkarır)
  10.  Evde yaşayan diğer kişiler kendi sağlık durumlarını takip etmeli ve herhangi bir  belirti ortaya çıkması durumunda sağlık kurumuna başvurmalıdır.